16 Φεβρουαρίου – Συμμετοχή στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα ETwinning

Κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά, το Γυμνάσιό μας εγκρίθηκε για συμετοχή στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα ETwinning. To Γυμνάσιό μας συμμετέχει στο πρόγραμμα με ομάδα καθηγητών που αποτελείται από τη δρα Έλενα Κκεσέ, Καθηγήτρια Αγγλικής Φιλολογίας, την κ. Ελένη Χαραλάμπους, Καθηγήτρια Γαλλικής Φιλολογίας και τον κ. Χαράλαμπο Αντωνιάδη, Καθηγητή Φυσικής Αγωγής καθώς επίσης και οκταμελή ομάδα μαθητών. Εταίρος μας στο πρόγραμμα είναι το σχολείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Neofit Rilski, στη Βουλγαρία.  Οι ομάδες εργασίας των δύο σχολείων πραγματοποίησαν συνολικά τρεις συναντήσεις. Σκοπός της συνεργασίας των δύο σχολείων είναι η ενίσχυση του διαπολιτισμικού διαλόγου μέσω χορών και καλλιτεχνικών παραστάσεων. Επιπλέον, έμφαση δόθηκε στους παραδοσιακούς χορούς και τις παραδοσιακές δαντέλες και από τις δύο χώρες.