6 Φεβρουαρίου 2024 - Ημερίδα στο πλαίσιο της Διεθνούς Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, «Μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο»

Στο πλαίσιο της Διεθνούς Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώθηκε ημερίδα με τίτλο «Μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο». Την ημερίδα διοργάνωσε το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο του Υπουργείου Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας, με την υποστήριξη των εταίρων του Ευρωπαϊκού Έργου «Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου – CyberSafety» στο Σιακόλειο Εκπαιδευτικό Κέντρο Κλινικής Ιατρικής του Πανεπιστημίου Κύπρου στη Λευκωσία.

Η Ημερίδα είχε ως στόχο να καλλιεργήσει την υπευθυνότητα, τον σεβασμό και το ήθος και να ευαισθητοποιήσει τα παιδιά, τους εκπαιδευτικούς, τους γονείς/κηδεμόνες, τους φορείς που ασχολούνται με το διαδίκτυο και την κυπριακή κοινωνία γενικότερα, ώστε να διαμορφώσουν το διαδίκτυο σε ένα καλύτερο και ασφαλέστερο χώρο επικοινωνίας, ψυχαγωγίας και μάθησης.

Την Ημερίδα παρακολούθησαν οι μαθήτριες Κοντούλη Μιχαηλία του τμήματος Β1, Αποστόλου Γεωργία του τμήματος Β2, Δαυίδ Μαρία Ηλιάνα του τμήματος Β3 και Σιόκουρου Χριστίνα του τμήματος Β3. Τις μαθήτριες συνόδευσε η κ. Μάρκου Μυροφόρα, καθηγήτρια Πληροφορικής.