Γιορτή των Τριών Ιεραρχών και των Eλληνικών Γραμμάτων

Το Γυμνάσιο Αθηένου τίμησε τη Δευτέρα, 29 Ιανουαρίου 2024, τη γιορτή των Τριών Ιεραρχών και των Ελληνικών Γραμμάτων. Οι Τρεις Ιεράρχες, ο Ιωάννης Χρυσόστομος, ο Μέγας Βασίλειος και ο Γρηγόριος Θεολόγος ανέδειξαν με τη ζωή τους την αγάπη τους για τον συνάνθρωπό τους αλλά και για τα γράμματα.

Κεντρικός ομιλητής της εκδήλωσης ήταν ο κ. Παναγιώτης Αντωνίου, πρόεδρος της Επιτροπής Εκπαιδευτικής Υπηρεσίας, ο οποίος αναφέρθηκε στο νόημα της ημέρας δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στον σωστό ρόλο του παιδαγωγού μέσα από τον λόγο των Τριών Ιεραρχών. Ακολούθως, η κ. Άννα Χριστοδούλου, Θεολόγος, παρουσίασε σε συντομία τις δράσεις εθελοντισμού που διαχρονικά πραγματοποιούνται στο Σχολείο μας. Στη συνέχεια, η κ. Ορθοδοξία Καλογήρου, η οποία υπηρέτησε στο Γυμνάσιο ως καθηγήτρια Φιλολογικών, μοιράστηκε μαζί μας τις αναμνήσεις και τις εμπειρίες της. Η κ. Καλογήρου υπηρέτησε στο Σχολείο μας κατά τα πρώτα χρόνια της θεμελίωσής του, σε μία δύσκολη περίοδο, τέσσερα μόλις χρόνια μετά την τουρκική εισβολή του 1974. Με συγκίνηση και περηφάνια αναφέρθηκε στους μαθητές του Γυμνασίου μας που τώρα διαπρέπουν τόσο στην Κύπρο όσο και στο εξωτερικό. Τιμήθηκαν επίσης οι εκπαιδευτικοί που υπηρέτησαν ως Διευθυντές του Γυμνασίου όπως επίσης και οι εκπαιδευτικοί με καταγωγή από την Αθηένου. Η εκδήλωση διανθίστηκε με κυπριακό παραδοσιακό χορό, θεατρικό δρώμενο και τραγούδια.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Μακαριώτατος κ.κ. Γεώργιος, ο πρόεδρος και μέλη της Επιτροπής Εκπαιδευτικής Υπηρεσίας, ο Διευθυντής Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης, ο Γενικός Επιθεωρητής Μέσης Εκπαίδευσης, Επιθεωρητές Μέσης Εκπαίδευσης, ο Δήμαρχος Αθηένου, ο πρόεδρος και τα μέλη της Σχολικής Εφορείας Αθηένου, η πρόεδρος και τα μέλη του Συνδέσμου Γονέων καθώς και άλλοι εκλεκτοί καλεσμένοι.