6η Διακρατική Συνάντηση στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος GREENEU

Την Τετάρτη, 22/11/2023, μια αλλιώτικη - πρωτότυπη δραστηριότητα πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο Αθηένου. Δεκατέσσερις Ευρωπαίοι εταίροι, προερχόμενοι από έξι ευρωπαϊκές χώρες, που συμμετέχουν στο πιο πάνω Πρόγραμμα, βρέθηκαν  για ένα τετραήμερο στην Κύπρο, φιλοξενούμενοι από τον Δήμο μας, που  συμμετέχει επίσης σε αυτό το Πρόγραμμα. Παρόντες ανάμεσα τους και ο  Δήμαρχος Αθηένου κι άλλοι τοπικοί παράγοντες. Η κ. Άννα Χριστοδούλου, Θεολόγος, παρουσίασε στους φιλοξενούμενούς μας τις περιβαλλοντικές δράσεις του Σχολείου μας που υλοποιήθηκαν τα τελευταία χρόνια από τη Βιολόγο κ. Μαριλένα Νεοκλέους, καθώς και τις κοινωνικές και πολιτιστικές δράσεις που υλοποιούνται διαχρονικά στο Γυμνάσιο μας με συλλογική προσπάθεια. Ο κ. Βαγγέλης Ευάγγελου, καθηγητής Τέχνης, παρουσίασε τα καινοτόμα έργα που έχει αναλάβει με μαθητές. Το πρώτο έργο αφορούσε την κατασκευή χελώνας από 350 πλαστικά μπουκάλια και πώματα. Το δεύτερο έργο, τα flamingo, κατασκευάστηκε από 300 ανακυκλώσιμα μπουκάλια. Τα δύο έργα κοσμούν παραλίες της Κύπρου. Παρουσίασε επίσης και άλλα αξιόλογα  έργα, όπως "Το παρτέρι του Αύριο" και  το τρισδιάστατο έργο που υλοποιείται στην παρούσα φάση με μοτίβα από την ολόπλουμη δαντέλα της Αθηένου, που θα κοσμεί την είσοδο του Σχολείου μας. Οι φιλοξενούμενοι είχαν επίσης την ευκαιρία να δοκιμάσουν παραδοσιακά γλυκά και να ξεναγηθούν στους χώρους του Σχολείου. Εντυπωσιάστηκαν ιδιαίτερα με τα έργα μαθητών μας, στο πλαίσιο ενδοσχολικού διαγωνισμού με αφορμή την εβδομάδα ευρωπαϊκών γλωσσών. Η κ. Έλενα Κκεσέ μαζί με ομάδα μαθητών εξήγησε το σκεπτικό των έργων. Οι φιλοξενούμενοί μας έφυγαν με άριστες εντυπώσεις από το Σχολείο μας και εξήραν το υψηλό επίπεδο του Γυμνασίου Αθηένου και την εγκάρδια φιλοξενία από τη Διεύθυνση και το προσωπικό του Σχολείου μας.